Перейти до вмісту

Історія пісні «Зеленеє жито, зелене…»

Однією з найулюбленіших обрядово-застільних пісень в українців є пісня «Зеленеє жито, зелене». Саме вона лунає під час святкувань, коли за одним столом збираються рідня, добрі сусіди чи давні друзі. Це вона об’єднує різні покоління, передаючи молоді традиції родинної гостинності, щирої поваги до свого роду і народу.

До нашого часу ця унікальна пісенна перлина збереглася завдяки народній співачці, фольклористці Євдокії Сивак, яка більше відома як Явдоха Зуїха (1855-1935рр.)

Історія народної пісні «Зеленеє жито, зелене…»

Народившись у кріпацькій сім’ї, ця неписьменна жінка володіла унікальним природним голосом, своєрідною манерою виконання пісень та феноменальною пам’яттю. Саме у її виконанні народна пісня «Зеленеє жито, зелене» була записана відомим українським фольклористом Гнатом Танцюрою.

Усього зі слів  Явдохи Зуїхи було записано 1008 народних пісень, близько 400 прислів’їв та приказок, 156 казок та інші етнографічні матеріали.

«Славою» народу, «славою України» називав народну українську пісню Тарас Шевченко, а за влучним виразом Павла Грабовського,

…се — джерело, з якого на здоров’я довго ще будуть пити нащадки.

І хоч усе рідше звучать народні пісні під час родинних свят, хоч зникли з нашого сучасного буття вечорниці та традиційні велелюдні толоки, що супроводжувалися чудовим багатоголоссям, маємо зберегти для нащадків не лише тексти та мелодії, а й добрі традиції – збиратися гуртом усьому роду, віддаючи шану старшим членам сім’ї та надихаючи молодих на втілення мрій і сподівань.

Виконавці пісні «Зеленеє жито, зелене…»

Як і багато інших народних пісень, «Зеленеє жито…» має багато варіантів в залежності від місцевості, де її співають. Однак, найпоширенішим є варіант мелодії, яку виконала відома естрадна співачка Оксана Білозір та вокально-інструментальний ансамбль «Ватра». Вона стала хітом у другій половині 80-х років ХХ ст.

Відомими виконавцями народної пісні є Національний заслужений академічний народний хор України ім. Г.Верьовки, хор «Гомін», співачки Наталя Бучинська та Еріка.

Текст пісні «Зеленеє жито, зелене»

Зеленеє жито, зелене,
Хорошії гості у мене.
Зеленеє жито женці жнуть,
Хорошії гості в хату йдуть.

Зеленеє жито, зелене,
Хорошії гості у мене.
Зеленеє жито за селом,
Хорошії гості за столом.

Зеленеє жито, зелене,
Хорошії гості у мене.
Зеленеє жито при межі –
Хорошії гості до душі.

Зеленеє жито, зелене,
Хорошії гості у мене.
Зеленеє жито ще й овес,
Тут зібрався рід наш увесь.

Залишити відповідь

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

%d блогерам подобається це: