Пісня «Водограй», автором слів і музики якої є Володимир Івасюк, цілком закономірно ввійшла до переліку найвідоміших українських музичних творів в усьому світі. Вона написана 21-річним студентом Чернівецького медичного інституту в далекому 1970 році і вже понад півстоліття залишається популярною та часто звучить на концертах, радіо і телебаченні.
Історія створення пісні «Водограй»
Ідея написання «Водограю» навіяна молодому композитору косівським водоспадом Гук. Її народження пов’язане з «муками творчості», через що автор тривалий час відчував невдоволення. Сюжет пісні не один раз мінявся. Нарешті з’явився варіант, котрий повністю влаштовував вимогливого митця.
Ця пісня вважається виразом молодості та її нестримного буяння. Разом з «Червоною рутою» пісня «Водограй» стала геніальним творінням. Про обидва твори і сьогодні лунають схвальні відгуки і слухачів, і спеціалістів.
Вони перекликаються зі словами журналіста Михайла Маслія, написаними ним свого часу на власній сторінці в Фейсбуці:
«Нев’янучим Господнім творінням – «Червоній руті», яка стала генетичним кодом українців, і «Водограю» – піввіку!!! І хоча наш народ вибрав і виокремив для себе «Червону руту», нині маємо подвійне свято Івасюкового генія: по праву підносимо Володі «червону руту» визнання і оточуємо його незабутнє ім’я «водограєм» любові!»
Пройшло немало часу, а тому можна сказати, що обидва пісенні твори привели до пробудження української нації, яка була приспана різноманітними заборонами та переслідуваннями. Відлетівши в небесну височінь, «Водограй» і «Червона рута» більше не приземлялися, залишаючись взірцем для народу, який вийшов на новий етап свого розвитку.
На фоні нинішніх подій, пов’язаних з героїчним супротивом волелюбного народу України проти руської навали, можна без перебільшення сказати: в тому, що ми стали на захист рідної незалежної держави, є і заслуга Володимира Івасюка, який підняв народний дух ще в сімдесяті роки минулого століття.
«Водограй» вже від своєї появи на сцені має високі оцінки виконавців. Василь Стріхович, зокрема, писав:
«Мені «Водограй» більше до вподоби, ніж «Червона рута», — через неординарність в оркестровках, мелодиці, психології подання музики. Мій запис «Червоної рути» у Чернівцях 1970 року відрізняється від того, який звучав у Москві на «Пісні–71».
Виконавці пісні «Водограй»
Першими про обидві пісні дізналися добрі друзі Івасюка з обласного телебачення – головний режисер Василь Селезінка та звукооператор Василь Стріхович. Завдяки їм в програмі «Камертон доброго настрою» відбулась прем’єра пісень. Їх записали автор Володимир Івасюк в дуеті з молодою вчителькою музики Оленою Кузнєцовою, яка відрізнялась чудовим сопрано. В ньому взяв участь і оркестр ансамблю «Карпати» Валерія Громцева.
13 вересня 1970 року з Театральної площі в присутності багатотисячного натовпу Чернівецькою телестудією було здійснено трансляцію «Водограю» та «Червоної рути» на всю Україну. Говорять, що в цей час навіть зупинявся міський громадський транспорт. Це було перше виконання.
На найпопулярнішому в країні на той час Всесоюзному телефестивалі «Пісня року» пісня «Водограй» прозвучала в 1972 році. Івасюка вже знали, бо роком раніше тут виконувалась пісні «Червона рута». Пісня у виконанні у виконанні АІА «Смерічка» та солістів Мирослави Єжеленко і Назарія Яремчука стала піснею року. Її виконання було настільки приголомшливим, що викликало шквал аплодисментів глядачів.
Відома на той час російська співачка Ольга Воронець на це відреагувала словами: «Нада же, как пацанов прінялі! І што у мєня за звук бил такой?..»
Виконавцями пісні «Водограй» в різні роки були сам Володимир Івасюк, Назарій Яремчук, Софія Ротару, Андрій Князь, Оксана Муха, Павло Табаков. Тарас Чубай та інші.
Цікаві факти про пісню «Водограй»
- «Водограй» вважається другою за популярністю піснею Володимира Івасюка. Після – «Червоної рути».
- В серпні 1974 року Софія Ротару з піснею «Водограй» перемогла на міжнародному пісенному конкурсі «Сопот-74» в Польщі. Учасником делегації був і автор Володимир Івасюк. Ротару виконувала більше 20-ти пісень Володимира Івасюка.
- Володимир Івасюк – основоположник естрадної музики в Україні, автор 107 пісень, 53 інструментальних творів та автор музичних супроводів до спектаклів.
Текст пісні «Водограй», Володимир Івасюк
Тече вода, тече бистра, а куди – не знає,
Поміж гори в світ широкий тече, не вертає.
Ми зайдемо в чисту воду біля водограю
І попросим його щиро – хай він нам зіграє.
Ой водо-водограй, грай для нас, грай.
Танок свій жвавий, ти, не зупиняй.
За красну пісню на всі голоси
Що хочеш, водограю, попроси.
Струни дає тобі кожна весна,
Дзвінкість дарує їм осінь ясна.
А ми зіграєм на струнах отих,
Хай розіллють вони радісний сміх.
Подивись, як сіру скелю б’є вода іскриста,
Ти зроби мені з тих крапель зоряне намисто.
Краще я зберу джерела, зроблю з них цимбали,
Щоб тобі, дівчино мила, вони красно грали.
Ой водо-водограй, грай для нас, грай.
Танок свій жвавий, ти, не зупиняй.
За красну пісню на всі голоси
Що хочеш, водограю, попроси.
Струни дає тобі кожна весна,
Дзвінкість дарує їм осінь ясна.
А ми зіграєм на струнах отих,
Хай розіллють вони радісний сміх.
Цитати про пісню
Володя одним з перших в українській естраді зумів органічно поєднати народний мелос із сучасною інтерпретацією й одержати таку яскраву, незвичайну, неповторну музику. Варто згадати його «Червону руту», «Водограй». Вони були створені на національній основі й одразу ж стали популярними, їх полюбили, їх розуміли, їх співали в усіх куточках країни.
Софія Ротару.
На «Пєсню-72» запросили «Смерічку» з моєю піснею «Незрівнянний світ краси», але я переконав музичну редакцію Центрального телебачення, що піснею року повинен стати «Водограй», оскільки він був більш популярним, отримав на Всесоюзній радіостанції «Юність» понад 3000 листів.
Левко Дутковський