Пісня Чарівна скрипка

Історія пісні «Чарівна Скрипка»

Протягом кількох десятиліть справжньою окрасою української естради є пісні на слова Юрія Рибчинського. Його творіння вільним птахом ширококрило злітають не лише на рідній землі, а й далеко за її межами, щоразу повертаючись з безмежною любов’ю і вдячністю шанувальників.

У творчій співпраці з талановитим композитором Ігорем Покладом створено було чимало пісень, на яких, як то кажуть, виросли покоління. Серед таких і я, і мої однолітки – щасливчики, що зберігають у серці прості і водночас глибокі за змістом, рідні, свої пісні: «Тече вода», «Ой летіли дикі гуси», «Чарівна скрипка» та ін..

Історія створення пісні «Чарівна скрипка»

Перше знайомство студента композиторського факультету Київської державної консерваторії Ігоря Поклада зі студентом філологічного факультету Київського національного університету поетом  Юрієм Рибчинським (на той час у свої 18 років уже друкувався в «Юності» та «Комсомольській правді») сталося в коридорах Радіокомітету.

Чи склалася б їхня подальша творча співпраця, якби не спільна армійська служба? Юнаків  зарахували до ансамблю пісні внутрішніх військ, де й розпочалося їхнє сходження до вершин Пісні. А Ігореві з Юрієм судилося стати не лише співавторами, а й вірними друзями на все життя.

Першими з’явилися пісні “Очі на піску”, “Забудь”, “Наречена”. А на початку 1970-х уперше зазвучала «Чарівна скрипка», одна з найпопулярніших пісень творчого дуету.

Зі спогадів поета

Текст був написаний на готову мелодію заспіву, а від традиційного приспіву Юрій Рибчинський переконав І.Поклада відмовитися. На слова композитора «Як може бути пісня без приспіву?» – навів вагомий аргумент: нехай пісня буде баладою. Балада – це завжди сюжет.

Тоді Ігор, оминаючи приспів, придумав такий хід, що кожний наступний куплет мав модуляцію на півтону до останнього куплету, який повторює перший. А та модуляція робить повернення назад.

Зі спогадів композитора

Колись Юрій Рибчинський приніс другові чотири рядочки віршів, мовляв, подивишся якось.

«Сіла птаха…» стала не лише найвідомішою піснею Ігоря Поклада, а й мелодія її  написана була лише за 5 хвилин, одразу. Слова додалися пізніше…

Через деякий час під час гастролей у Закарпатті сталася зустріч композитора з Іваном Миколайчуком, котрий захоплено відгукувався на «Чарівну скрипку»:

Це не пісня… Це якась літургія!

Коли її співала «Мрія» (жіночий вокально-інструментальний ансамбль Ігоря Поклада), здавалося, справді було чути повітряне хоральне звучання.

Пісня нагадує народну баладу про нещасливе кохання юної дівчини до молодого скрипаля. Зачарована струною, вона несе свою любов коханому, відчуваючи себе місячною царівною, сподіваючись на взаємні почуття. Однак, як часто в житті буває, його «музика чарівна» призначалася іншій.

Як майстерні художники, автори ніжними словами-акварелями змальовують високе почуття і безмежний розпач, вплітаючи в пісню яскраві паралелі зі світу природи.

Найвідоміші виконавці пісні «Чарівна скрипка»

Уперше пісня прозвучала у виконанні вокально-інструментального ансамблю «Мрія» під керівництвом Ігоря Поклада.

Особливого колориту набула пісня у виконанні Ніни Матвієнко. Унікальний голос співачки полонить і зачаровує слухача, доносячи ту «музику чарівну» до самого серця.

Тамара Гвердцители включає цей пісенний шедевр до репертуару своїх сольних концертів в Україні, Ізраїлі, США, Росії, Німеччині.

Міла Нітіч підтверджує думку про те, що такі пісні, як «Чарівна скрипка», на віки.

Інструментальну версію пісні на бандурі чудово виконує Тетяна Мазур.

Антоніна Матвієнко натхненно продовжує сімейні традиції виконання чудових народних та авторських українських пісень.

Текст пісні «Чарівна скрипка»

Сіла птаха білокрила на тополю,
Сіло сонце понад вечір за поля,
Покохала, покохала я до болю,
Молодого, молодого скрипаля.

Покохала, зачарована струною,
Заблукала ця мелодія в гаю.
В гай зелений журавлиною весною,
Я понесла своє серце скрипалю.

Йшла до нього, наче місячна царівна,
Йшла до нього, як до березня весна.
Та й не знала, що ця музика чарівна,
Не для мене, а для іншої луна.

Сіла птаха білокрила на тополю,
Сіло сонце понад вечір за поля,
Покохала, покохала я до болю,
Молодого, молодого скрипаля.

Please follow and like us:
Pin Share

2 коментаря

  1. Den

    Феноменальна колаборація Рибчинського та Поклада визначила новий рівень в українській музиці. Творча гармонія, яка виникає від їхнього спільного напруженого зусилля, вражає. “Чарівна скрипка” – шедевр з неповторною мелодією, яка лине в серця слухачів. З нетерпінням чекаю подальших статей про їхню творчу співпрацю.

  2. Серж

    Юрій Рибчинський та Ігор Поклад – справжні творці, чиї пісні стали частиною нашого культурного спадку. “Чарівна скрипка” – справжнє диво, яке перетинає кордони і знаходить відгук у кожному серці. Дуже цікаво дізнатися про історію її створення. Дякую за чудову статтю!

Залишити відповідь

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.