Ой у лузі червона калина

Історія пісні «Ой, у лузі червона калина»

Цій українській пісні більше ста років. Спочатку вона увійшла в історію музики як марш січових стрільців, через що в радянські часи влада перешкоджала її поширенню. Як наслідок, ще до недавна навіть не кожен українець знав «Червону калину», не кажучи вже проте, щоб її проспівати.

Однак після нападу росії на Україну пісня буквально перетворилась на гімн захисників Батьківщини. Вона звучить по радіо, телебаченню, вулицях та передовій. Українці від мала до велика обожнююсь композицію, тому її можно почути навіть на дитячих майданчиках.

На неї звернули увагу навіть закордонні виконавці. Так, кавер-версію «Червоної калини» представила навіть культовий рок-гурт Pink Floyd.

Історія створення та сенс пісні «Ой у лузі червона калина…»

Автор твору – режисер і директор театра «Руська бесіда», поет Степан Чарнецький. Він написав цю музичну композицію на початку 1914 року. За основу він взяв пісню козацьку пісню вісімнадцятого сторіччя «Розлилися круті бережечки».

Чарнецький ставив трагедію «Сонце руїни» Василя Пачовського, присвячену життю гетьмана Петра Дорошенка. В різних інтернет-джерелах говориться, что режисеру начебто не подобалась фінальна пісня «Чи я в лузі не калина була», тому він вирішив написати нову.

Але сам Чарнецький заперечив цю версію. Свої спогади він виклав у листі до редакції львівскої газети «Діло»:

У «Сонці руїни» ніхто тої пісні не знайде (в V дії співає Прися: «Чи я в лузі не калина була?»), та що Львів тої пісні не чув в театрі на згаданій драмі, бо там при кінці II дії співано «Гей не дивуйтесь» як і автор бажає. Аж в два роки пізніше, коли я за згодою автора приноровив до сцени та обновив виставу «Сонця руїни», заступив я пісню «Гей не дивуйтесь» «Червоною калиною». Мельодія тої пісні є моя. Згармонізував її тодішний капельник п. Михайло Коссак… «Сонце руїни» грали ми лише в Самборі, Дрогобичі, Стрию, Станиславові, Чернівцях і Чорткові.

Додамо, что відправити листа в редакцію Чарнецького спонукала стаття Михайла Гайворонського про стрілецькі пісні. В ній згадувалася «Червона калина». Гайворонський стверджував, що її написав Василь Пачовський, автор «Сонця руїни», який ставив драму в 1912 році. Натомість Степан Чарнецький у статті взагалі не згадувався.

Чарнецький стверджував, що він сам написав мелодію. Однак деякі дослідники, серед яких Василь Витвицький, вважали, що вона повторює мотив народної пісні «Ой зацвіла червона калина над криницею».

«Червона калина…» як марш січових стрільців

Після прем’єри спектакля «Сонце руїни» пісня розлетілась по Західній Україні та зазвучала на різноманітних святах і урочистих заходах. Літом 1914 року її почули січові стрільці. Пізніше сотник УСС Іван Коссак згадував:

Відділи УСС, що творились в Чорткові, ходили з піснею на вправи, вирушили потім на головне місце збору до Стрия, а опісля на Угорщину. В Горондї співала сю пісню моя сотня, від неї переняли її инші сотні, куріні, і ціла стрілецька формація. Новий зміст, стрілецький, витворили самі стрільці протягом перших двох тижнів побуту в Ґоронді.

Саме тоді про неї дізнався Григорій Трух, командир УСС. Він дещо змінив перші рядки. В його версії «Ой у лузі червона калина…» стала гімном стрільців.

В 1954 році Трух розповідав:

Коли одного дня в серпні 1914 року ми мали збірку на площі згаданої бурси в Стрию, я почув, як мій сусід у ряді, урядник української каси в Стрию Іваницький підспівував собі гарну пісню, що мені дуже сподобалася. Єї він навчився від артистів львівського театру «Української Бесіди». На мою просьбу він переспівав мені кілька разів одну строфу тієї пісні, я навчився її напам’ять. Слова тієї пісні, що мене захопила, були її перші слова:

Ой у лузі червона калина похилилася,
Чогось наша славна Україна зажурилася…

Оці слова так дуже підходили до тодішнього нашого положення й так живо висказували всю нашу стрілецьку ідею, що я повторяв собі ту чарівну строфку раз у раз, а як наступного дня ми вийшли знову на вправи, я сів перед бурсою коло столика й склав три нові додаткові строфки, що разом створили ту славну «Червону калину».

Сучасна історія пісні «Червона калина»

Двадцать сьомого лютого 2022 року Андрій Хливнюк із рок-гурту «Бумбокс» виклав на YouTube відео, відзняте на Софійській площі у Києві. У роліку музикант, який на той час вже був у теробороні, виконує «Ой у лузі червона калина…» а капела.

https://youtu.be/SCGhRdgtidM

Відеокліп миттєво розлетівся мережею, і декілька днів потому The Kiffness поклав пісню на музику і також опублікував відео, яке додало популярності «Червоній калині»

Hey, Hey, Rise Up! – Pink Floyd

Восьмого квітня 2022 року пісню «Ой у лузі червона калина…» у виконання Хливнюка представив культовий гурт Pink Floyd. Трек під назвою Hey, Hey, Rise Up! зіграли Девіи Гілмор (David Gilmour) та Нік Мейсон (Nick Mason) за участю Гая Пратта (Guy Pratt) и Нітина Соуні (Nitin Sawhney).

Давайте дивитися онлайн відеокліп Hey, Hey, Rise Up!.

Кліп «Ой у лузі червона калина…»

Наразі великою популярністю на YouTube користується музичне відео, в якому пісню виконують відомі українські музиканти.

Інші виконавці «Червоної калини»

В різні роки композицію виконували різні співаки та музичні колективи. Серед них Хор імені Григорія Верьовки, капела бандуристів імені Георгія Майбороди, Олександр Малінін та інші.

Цікаві факти про «Червону калину»

Рядок «Не хилися, червона калино…» додали в слова пісні Леопольд Ященко та Надія Світлична наприкінці вісімдесятих.

«Червона калина» FAQ

  • Хто написав пісню «Червона калина»?

Її автор – режисер і поет Степан Чарнецький. Він написав пісню для п’єси «Сонце руїни» про гетьмана Петра Дорошенка.

  • Коли була написана пісня «Ой у лузі червона калина»?

Вона з’явилася на світ в 1914 році.

  • «Червона калина» звучить у фільмі «В бой идут одни старики»?

Багато хто помилково вважає, що капітан Титаренко, герой Леоніда Бикова, співає перший рядок цієї пісні. Насправді, це інша українська народна композиція «Ой у лузі, лузі червона калина…».

Текст пісні «Ой у лузі червона калина…»

Ой у лузі червона калина похилилася,
Чогось наша славна Україна зажурилася.
А ми тую червону калину підіймемо,
А ми нашу славну Україну, гей-гей, розвеселимо!
А ми тую червону калину підіймемо,
А ми нашу славну Україну, гей-гей, розвеселимо!

Марширують наші добровольці у кривавий тан,
Визволяти братів-українців з московських кайдан.
А ми наших братів-українців визволимо,
А ми нашу славну Україну, гей-гей, розвеселимо!
А ми наших братів-українців визволимо,
А ми нашу славну Україну, гей-гей, розвеселимо!

Ой у полі ярої пшениці золотистий лан,
Розпочали стрільці українські з москалями тан,
А ми тую ярую пшеницю ізберемо,
А ми нашу славну Україну, гей-гей, розвеселимо!
А ми тую ярую пшеницю ізберемо,
А ми нашу славну Україну, гей-гей, розвеселимо!

Як повіє буйнесенький вітер з широких степів,
То прославить по всій Україні січових стрільців.
А ми тую стрілецькую славу збережемо,
А ми нашу славну Україну, гей-гей, розвеселимо!
А ми тую стрілецькую славу збережемо,
А ми нашу славну Україну, гей-гей, розвеселимо!

Please follow and like us:
Pin Share

8 коментарів

  1. Анонім

    Ця пісня завжди буде в серці кожного шанувальника української культури.

  2. Іван

    Стаття вдало розкрила історію пісні та її важливість в українській музичній культурі. Багато в чому цей шедевр завдячує Богдану Лепкому та Івану Франку. Їхнє спільне авторство робить цю пісню винятковою.

  3. Юрій

    Ця стаття відкрила для мене нові грані історії пісні “Червона калина”. Цікаво було дізнатися про її походження та роль у різні періоди часу. Вражає, як пісня стала символом національної єдності в сучасних умовах. Музика завжди вносить світло в темряву.

  4. Антін

    Це прекрасно, що “Червона калина” продовжує плекати українську традиційну музичну спадщину. Вражає, як вона стала символом солідарності в сучасних обставинах. Ця пісня – справжнє джерело гордості для любителів української культури.

Залишити відповідь

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.