Пісня Червона рута

Історія пісні «Червона рута»

Славнозвісна пісня Володимира Івасюка «Червона рута» причаровує слухачів та співаків не лише своєю мелодійністю та змістом, а вже й самою назвою.

Що то за рута червона, яку ночами шукає дівчина, аби пізнати справжнє кохання? Може, та диво-квітка – вигадка автора?

Що означає назва пісні «Червона рута»?

Відповіді на ці питання знаходимо в книзі батька Володимира Івасюка «Монолог перед обличчям сина», у якій той розповідає, що вперше 18-річний Володимир зустрівся з висловом «червона рута» (інший варіант «черлена рута») у виданні Владимира Гнатюка, присвяченному фольклорним мініатюрам (Львів, 1906).

Зокрема, у коломийці, записаній у карпатському селі Явче, співалось:

Ой ходила, говорила гільтайова мати,
Назбирала троєзілля мене чарувати,
Назбирала троєзілля, червону рутоньку,
Та хотіла зчарувати мене сиротоньку.

Історія створення пісні «Червона рута»

Протягом трьох років наполегливий юнак  шукав підтвердження цьому природному феномену, аж поки в 1969 році, перебуваючи з  батьком у фольклорній експедиції в селі Розтоки Путильського району Чернівецької області, почув гуцульську легенду про цю таємничу квітку:

Зелений килим рути, що рясно вкривав гірські полонини, зазвичай зацвітає жовтим цвітом. Але трапляється, хоча й дуже рідко, що зацвітає червоним. Дівчині, якій вдалося знайти і зірвати цей чарівний пелюсток, випадає щастя як квітка розцвісти самій і своєю вродою причарувати любого хлопця.

Самобутня краса народної оповіді глибоко вразила Володимира, на світ з’явилися  спочатку вірші, а згодом і новаторська мелодія. Так  композитор-аматор, 20-річний студент Чернівецького медичного інституту Володимир Івасюк став автором унікального музичного шедевру, пісні, що полонила серця не лише українців, а й багатьох інших мешканців планети.

Кому присвячена пісня «Червона рута»?

Є така думка:

Дівчина, якій Івасюк присвятив пісню “Червона рута”, одногрупниця Марія Соколовська
Серед колишніх студентів-медиків є лише одна людина, з якою Івасюк був у найбільш теплих стосунках. Це його одногрупниця Марія Соколовська-Марчук. На курсі майже усі знали, що Володя був у неї закоханий і що «Червона рута» присвячена саме їй. Нині Марія Іванівна працює у Чернівцях лікарем. Фотографії Володі — у її квартирі на видному місці, у шухляді — майже усі газетні статті про Івасюка…

Володя підійшов до мене вже у перший день навчання у медінституті: «Ти граєш на скрипці? Значить, будеш грати в ансамблі». Ми були разом з ним увесь час: вдень — заняття, ввечері — репетиції камерного оркестру і оркестрової групи інститутського ансамблю пісні і танцю. Любов до музики і медицини єднала нас. Молодість сама по собі прекрасна, але незрівнянна ні з чим, коли поруч з тобою людина, яка тебе розуміє і підтримує у всьому, зачаровує тебе своєю красою і розумом, дарує тобі ніжну гру чарівної скрипки і свої перші пісні. Я завжди старалася йому допомагати, ми разом здавали сесію, святкували дні народження та весілля своїх однокурсників. Коли збиралися на репетиції, Володя завжди підходив до мене і цілував у щоку. Дуже часто приносив мені пиріжки, які випікала няня Міля. А називав мене лише Марічка або Муся.

Уже пізніше мені розповідали, що Володя був у мене закоханий. Але сам він ніколи не зізнавався мені. Напевно, йому легше було про все сказати у піснях… А які почуття були у нього у студентські роки — не важко здогадатися, адже свої найкращі твори він написав саме під час навчання у медінституті. Якось будучи вже наприкінці 80-их у Львові, я купила там книжку Володимира Івасюка «Моя пісня», в якій була надрукована «Елегія для Марії». І лише тоді, прочитавши, я зрозуміла глибину його почуття до мене:

Мадонні незнаній
Віками лунали
Органні хорали
В густі небеса.
А я тебе знаю,
Тебе я кохаю,
Люба Маріє!

Ще будучи студенткою, я вийшла заміж за викладача. Володя надіслав тоді вітальну телеграму зі Львова. Мене часто запитують, чому ми не одружилися з Івасюком. Мабуть, не доля… Але свого старшого сина, який теж працює лікарем, назвала на честь Володі. Коли Івасюк помер, я одна з його однокурсників була на похороні. З того часу Володя часто мені сниться: він стоїть на горі у своєму синьому костюмі, а я йду до нього. А якось він привидівся мені на вулиці… Пам’ять про Івасюка — свята для мене: його фотографії, автографи, листівки…

Ukrainian People Magazine

Виконавці пісні «Червона рута»

У вересні 1970 року на Театральній площі м.Чернівці в прямому ефірі телепрограми «Камертон доброго настрою» прозвучала прем’єра пісні, яку виконав дует: Володимир Івасюк і Олена Кузнєцова. Мелодія «Червоної рути» вразила слухачів своїм неординарним змістом, адже в ній органічно поєдналися і сучасні ритми, і кращі елементи  українського народного співу.

https://youtu.be/PKGHZELKjGo

Більш широкому загалу пісню представив ансамбль «Смерічка» під керівництвом Левка Дутковського (солісти Назарій Яремчук та Василь Зінкевич)

Невдовзі «Червона рута» у виконанні тріо (Володимир Івасюк, Назарій Яремчук та Василь Зінкевич) стає переможцем «Пісні року-1971» і набуває небаченої популярності в багатьох країнах Східної Європи.

Створення однойменного телевізійного фільму та вокально-інструментального ансамблю «Червона рута», солісткою якого стала Софія Ротару, сприяло подальшій популяризації пісні.

Протягом багатьох десятиліть «Червону руту» співають мільйони українців. Серед професійних співаків найбільш відомі, окрім раніше згаданих, Костянтин Огнєвий, Ярослав Євдокимов, ВІА «Корабели», Дарка й Славко, Богдан Косопуд, «Плач Єремії» та інші.

Залюбки виконують пісню і зарубіжні виконавці: Тото Кутуньйо, Вахтанг Кікабідзе, гурт «Но то цо» (Польща), Ґолем (США).

Цікаві факти

  • «Червона рута» давно стала неформальним гімном футбольної громадськості України. Її постійно можна почути під час чемпіонату України та поєдинків за участю національної збірної. Ця неймовірна за своєю енергетикою мелодія отримала статус футбольного символу України та стала візиткою національної збірної у першому розіграші Ліги націй та кваліфікації до Євро-2020.

«Червона рута» FAQ

  • Коли була написана пісня «Червона рута»?

Володимир Івасюк створив її у 1970 році.

  • Хто автор пісні «Червона рута»?

Автор слів і музики композиції – Володимир Івасюк.

  • Хто першим співав пісню «Червона рута»?

Володимир Івасюк, автор твору, став його першим виконавцем.

  • Пісня «Червона рута» народна?

Ні, її написав український композитор і співак Володимир Івасюк.

  • Що таке «Червона рута»?

Червона рута – це містична квітка з українського фольклору.

Текст пісні «Червона рута»

Ти признайся мені,
Звідки в тебе ті чари,
Я без тебе всі дні
У полоні печалі.
Може, десь у лісах
Ти чар-зілля шукала,
Сонце-руту знайшла
І мене зчарувала?

Приспів:
Червону руту
Не шукай вечорами, –
Ти у мене єдина,
Тільки ти, повір.
Бо твоя врода –
То є чистая вода,
То є бистрая вода
З синіх гір.

Бачу я тебе в снах,
У дібровах зелених,
По забутих стежках
Ти приходиш до мене.
І не треба нести
Мені квітку надії,
Бо давно уже ти
Увійшла в мої мрії.

Приспів

Коментарі

Поки що немає коментарів. Чому б вам не розпочати обговорення?

Залишити відповідь

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.