Ця музична композиція російською мовою відома в народі як військова пісня про танкістів. Найчастіше її називають за початковими рядками куплетів: “По полю танки грохотали” або “Нас извлекут из-под обломков”. Вона стала популярною з часів Другої світової війни, а в кінці 90-х років, її популяризували сучасні артисти.
Проте жителям шахтарських регіонів відомо, що ця сумна композиція про загиблих солдатів була написана на мотив старої народної пісні про важку працю шахтарів, а головним героєм спочатку був молодий коногон.
Історія створення пісні “Коногон”
Дослідники не можуть точно сказати, коли була написана шахтарська пісня про коногона. Деякі впевнені, що вона з’явилася на світ наприкінці XVIII – початку XIX століття. Інші стверджують, що її почали співати в перші роки XX століття.
Історичних документів, які б підтверджували одну або іншу версію, немає. За словами композиції важко визначити період написання, оскільки протягом дуже тривалого часу у шахтарстві використовувалися одні й ті самі інструменти праці та технології.
Автор пісні “Коногон” невідомий, тому її вважають народною. З високою ймовірністю можна стверджувати, що вона зародилася в середовищі донецьких шахтарів. До цього дня у багатьох містах і селах Донбасу найбільш популярною є саме версія про коногона, а не танкістів. Старі люди розповідають, що співають її з дитинства. Вона поширена в численних варіаціях і повсюдно виконується як застільна пісня.
Сенс пісні про коногона
Щоб зрозуміти, про що пісня “Коногон”, необхідно розібратися в термінах, що зустрічаються у тексті.
Коногон – це одна з шахтарських професій, яка тепер вже зникла. Так називали робітників, які піднімали вугілля з робочих відсіків на поверхню. Для цих цілей використовували коней. Вони запрягалися у вагонетки, які рухалися по рейковій колії.
Згадуваний у словах пісні тормозний повинен був гальмувати вагонетки, якщо на схилі вони набирали занадто велику швидкість. Плитова – це жінка, яка на поворотній плиті здійснювала поворот вагонеток, а стволовий відповідав за підйом і спуск клітки.
Образ коногона описав у своїх автобіографічних спогадах про шахтарську працю Олексій Стаханов:
Коногони на шахті вважалися найбільш бойовими людьми. І це були просто задири. Коногоны ходили з довгими кнутами, з великими косичками і носили кашкети нахилою. Як засвистить, буває, коногон в коренному штреку, то деяким молодим шахтарям навіть страшно ставало. Серед коногонів були хуліганські хлопці. Нап’ється п’яний, галасує, до дівчат пристає.
У 1939 році режисер Леонід Луков зняв художній фільм “Велике життя”, що розповідає про життя шахтарів Донбасу. Драма мала неймовірний успіх, її переглянули понад вісімнадцять мільйонів глядачів. У кінострічці пролунали три куплети пісні про коногона в виконанні п’яного Макара Лаготіна. Цього відверто негативного персонажа зіграв Лаврентій Масоха.
Завдяки кінодрамі пісня “Коногон” розлетілася по всьому СРСР.
Текст пісні “Гудки тревожно загудели”
Гудки тревожно загудели,
Народ бежит густой толпой,
А молодого коногона
Несут с разбитой головой.
– Прощай, Маруся плитовая,
И ты, братишка стволовой,
Тебя я больше не увижу,
Лежу с разбитой головой.
– Ах, то был ярый коногонщик,
Я ухажерочка твоя,
Тебя убило здесь на шахте,
А я осталася одна.
Після закінчення війни Леонід Луков зняв кінострічку “Велике життя. Друга серія”, що продовжувала сюжетну лінію першого фільму. Макар Лаготін з’явився у позитивному образі і знову виконав пісню про коногона.
Нині вона відома в багатьох варіаціях. Існує безліч версій цього твору, але не існує однієї “канонічної” версії. Нижче подано одну з варіантів слів пісні.
Текст пісні “Коногон”
Вот лошадь мчится по продольной,
По темной, узкой и сырой,
А коногона молодого
Предупреждает тормозной:
«Ах, тише, тише, ради бога!
Здесь ведь и так большой уклон.
На повороте путь разрушен,
С толчка забурится вагон».
И вдруг вагончик забурился,
Беднягу к парам он прижал,
И к коногону молодому
Друзей на помощь кто-то звал.
Через минуту над вагоном
Уже стоял народ толпой,
А коногона к шахтной клети
Несли с разбитой головой.
«Ах, глупый, глупый ты мальчишка.
Зачем так быстро лошадь гнал?
Или начальства ты боялся,
Или конторе угождал?»
«Нет, я начальства не боялся,
Конторе я не угождал, –
Мне приказал начальник шахты,
Чтоб порожняк быстрей давал.
Прощай навеки, коренная,
Мне не увидеться с тобой.
Прощай, Маруся, ламповая,
И ты, товарищ стволовой.
Я был отважным коногоном,
Родная маменька моя,
Меня убило в темной шахте,
А ты осталася одна».
Історія пісні «По полю танки грохотали»
Кінодрама “Велике життя” стала головним блокбастером радянського кінематографа перед Великою Вітчизняною війною. Коли грянула війна, пісні з цього фільму стали популярними серед фронтовиків. Таким чином, народна пісня про коногона була перероблена на історію про загиблих танкістів.
Письменник Віктор Курочкін включив слова військової версії пісні в текст своєї повісті “На войне, как на войне”. В 1968 році режисер Віктор Трегубович використав пісню “Нас извлекут из-под обломков” у екранізації повісті, що зробило композицію всеюзним хітом.
Новий етап популярності чекав композицію після виходу на телевізійні екрани музичного фільму “Старі пісні про головне”. Зрителів покорила версія “По полю танки грохотали”, виконана Ніколаєм Фоменком, Віктором Рибіним і Сергієм Мазаєвим. Нижче наведено вірші з мюзиклу з піснею “Нас извлекут из-под обломков”
Також цю композицію знають любителі російського року за виконанням Сергія Чигракова. Нижче можна переглянути музичне відео “На поле танки грохотали” від групи “Чиж & Co”.
До речі, група “Чиж” змінила заключні рядки передостаннього куплета на двозначну фразу “Молода не узнает, какой у парня был конец”.
Версії текста пісні
З роками народ склав численні “професійні” варіації слів пісні про коногона. Її перепівали під себе льотчики, матроси та десантники.
Співробітники залізниці співають “Ось мчиться потяг по схилу”. Відомі численні студентські тексти. Свої версії композиції є навіть у шанувальників панк-музики: “На поле панки грохотали”, “На сквоте панки окопались”.
Акорди пісні «Коногон» («На поле танки грохотали»)
Am C
На поле танки грохотали,
G C
Солдаты шли в последний бой,
A7 Dm Am
А молодого командира
E Am
Несли с пробитой головой.