пісня В лесу родилась елочка

Історія пісні “В лесу родилась елочка”

Цю пісню, яку на сучасний лад можна сміливо назвати шлягером, знає кожен. А ось чи замислювався хто-небудь про історію її створення, про те, коли вона з’явилася, і хто з відомих співаків її виконував? Напевно, аж ніяк не багато хто. Композиція настільки популярна, що її цілком можна вважати народною.

Насправді, у пісні “В лесу родилась елочка” є законні автори. Це Раїса Кудашева, яка написала слова, і Леонід Бекман, який написав музику.

Історія створення пісні “В лесу родилась елочка”

Історія знаменитого музичного твору почалася понад століття тому. Вважається, що вона з’явилася десь у 1903-1905 роках, а вона продовжує лунати щороку, у дні новорічних та різдвяних урочистостей.

Тим часом, хоча ми знаємо імена творців пісні, висловлюються сумніви щодо авторства музики. А річ, власне, в тім, що вона має схожість із мелодією популярної у Швеції композиції “Запалюються тисячі різдвяних свічок”, яку Еммі Келер написала 1898 року, тобто на кілька років раніше, ніж з’явилася наша “В лісі народилася ялиночка”.

Є припущення, що ця мелодія була німецькою народною і з’явилася на самому початку 19-го століття. Її використали в пісні німецьких студентів 1819 року під назвою “Ми побудували величний дім”.

Ще з часів навчання в гімназії Раїса Гідройц (у заміжжі – Кудашева) писала вірші. Щоправда, її перший вірш під назвою “Струмочку” було надіслано до журналу “Малятко” лише у 18 років, до того ж під псевдонімом. Після цього вона почала друкуватися в різних виданнях, але її справжнє ім’я читачеві було невідоме. Причиною тому була її скромність.

Після гімназії вона працювала гувернанткою у князя-вдівця Кудашева. Згодом сама стала княгинею Раїсою Кудашевою. Володіла педагогічним даром, продовжувала поетичні експерименти.

У грудні 1903 року журнал “Малютка” опублікував вірш “Ялинка”, поклавши початок створенню майбутнього російського шедевра, що продовжує тріумфальну ходу теренами колишніх Російської імперії та Радянського Союзу.

Музику до вірша через два роки написав столичний дворянин і вчений Леонід Бекман. Вона з’явилася якраз до дня народження його доньок. Так Леонід Карлович намагався відволікти сімейство від доволі похмурих подій того часу: страйків, заворушень тощо.

Пісню було збережено для нащадків завдяки дружині і професору консерваторії Олені Олександрівні Бекман-Щербині. Найкраще надати увазі наших читачів її спогади:

Щоб не забути мелодію, я записала її, бо автор щодо цього був “неграмотним” – просто не знав нот. Згодом ми обидва стали складати для дітей й інші пісні і, щоб не переписувати їх без кінця для наших знайомих, вирішили видати збірку з малюнками-силуетами. Так з’явилася збірка “Верочкины песенки”, що витримала за короткий термін чотири видання. А пізніше й друга “Оленька-певунья” – пісні для другої доньки. Книжки мали великий успіх. Пісеньки схвалили такі чудові музиканти, як Танєєв, сестри Гнесини, Скрябін. А Рахманінов, одного разу зустрівши мене в концерті, запитав: “Чому ви так мало пишете? У вас такі чарівні пісеньки!”

Друзі й забезпечили славне майбутнє пісні “В лісі народилася ялинка”. Раїса Адамівна дізналася, що до її вірша написана музика, лише 1921 року, коли випадково почула її в поїзді. Пісеньку співала маленька дівчинка.

Але у 20-ті роки минулого століття в країні ламалися всі підвалини. Антирелігійний розгул торкнувся навіть Діда Мороза, якого придумав Володимир Одоєвський. Не залишили поза увагою і маленьку ялинку, про яку Дем’ян Бідний написав такі рядки:

Под «Рождество Христово» в обед
Старорежимный ёлочный дед
С длинной-предлинной такой бородой
Вылитый сказочный «Дед-Мороз»
С ёлкой под мышкой саночки вёз,
Санки с ребёнком годочков пяти.
Советского тут ничего не найти!

Але через деякий час країна знову звернулася до російських традицій. Повернулися і новорічні свята, а разом з ними колективні ялинки для підростаючого покоління. Есфір Емден складала збірку “Ялинка”. Вона ж встановила й автора вірша “В лісі народилася ялинка”, після чого пісня вже виконувалася із зазначенням авторів.

Заслужена слава наздогнала Раїсу Адамівну лише в п’ятдесяті роки минулого століття, коли вона дала два інтерв’ю, опубліковані у “Вечірній Москві” та “Огоньку”. Щоправда, зустріла вона все це спокійно, оскільки ніколи не хотіла привертати до себе увагу. “Я не хотіла бути відомою, але й не писати не могла”, – писала одній зі своїх подруг. Автора музики до цього часу вже не було в живих.

“В лісі народилася ялинка” стала піснею, яка здатна принести славу авторам навіть у тому разі, якщо вони створили один-єдиний твір. Феномен цієї простої композиції, напевно, ще належить пояснювати вченим.  Хоча насилу віриться, що їм це вдасться. Просто пісня припала до душі мільйонам людей. Армія її шанувальників зростатиме з кожним роком, століттям.

Цікаві факти

  • У грудні 2002 року на гала-концерті “Світ зустрічає Різдво” її співали зірки світової величини Пласідо Домінго, Хосе Каррерас, Емма Шапплін і Сіссел.

Текст пісні «В лесу родилась елочка»

В лесу родилась ёлочка,
В лесу она росла.
Зимой и летом стройная,
Зелёная была.
Метель ей пела песенку:
«Спи, ёлочка, бай-бай!»
Мороз снежком укутывал:
«Смотри, не замерзай!»
Трусишка зайка серенький
Под ёлочкой скакал.
Порою волк, сердитый волк,
Рысцою пробегал.
Чу! Снег по лесу частому
Под полозом скрипит.
Лошадка мохноногая
Торопится, бежит.
Везёт лошадка дровенки,
На дровнях мужичок.
Срубил он нашу ёлочку
Под самый корешок.
Теперь ты здесь, нарядная,
На праздник к нам пришла
И много, много радости
Детишкам принесла.

Коментарі

Поки що немає коментарів. Чому б вам не розпочати обговорення?

Залишити відповідь

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.