Перейти до вмісту

Історія пісні Stefania, Kalush Orchestra

  • від

Жіноче ім’я Стефанія не входило в число найуживаніших в Україні, однак у 2022 році українці постійно його чули, вимовляли і навіть наспівували. Звичайно, ви знаєте причину такой популярності. Її витоки в творчості фольк-реп гурту Kalush Orchestra, який виграв «Євробачення 2022» з треком Stefania.

Кому присвячена пісня? Чи має вона відношення до русько-української війни? Чому її полюбили військові та цивільні українці? Навіть якщо ви знаєте відповіді на ці запитання, читайте далі статтю.

Історія створення та сенс пісні «Стефанія» Калуша

Композицію, в який поєднуються елементи народної музики та репу, написали Олег Псюк, лідер і вокаліст Kalush Orchestra, та продюсер Ванько Клименко. На сторінці гурту в Instagram Олег розповів, про кого пісня «Стефанія»:

Це пісня про мою маму. Я ніколи не присвячував їй пісні і взагалі не впевнений, що наші стосунки були настільки тісні. Але я знаю, що вона точно заслуговує на цю пісню, яку вона ще навіть не чула! Це найкраще, що я колись для неї робив.

На тлі вторгнення росіян в Україну пісня перетворилася на один із символів спротиву. Українці масово виконували її та викладали в соцмережі. В інтернеті з’явилося безліч патріотичних роликів, в яких відеоряд накладували на «Стефанію». Багато хто вирішили, що автор якось натякав на війну в тексті пісні, але Олег Псюк заперечив подібні версії:

Пісня «Стефанія» – однойменна пісня, яка присвячена моїй мамі. В цій пісні взагалі немає ні одного слова про війну. Тільки після початку війни вона почала набувати дуже багато нових змістів.

Багато людей почали її сприймати, як «Україна – моя мати», або просто сумувати за своїми матерями. І таким чином пісня стала дуже вірусною. І зараз, можна сказати, в серцях дуже багатьох українців. І дуже багато людей називають її «піснею нашої війни», як гімн. Якщо вже так, то я хотів би назвати її піснею нашої перемоги!

ЖВЛ

Далі ще один уривок інтерв’ю Псюка та Клименка:

ПСЮК: Ну так, це взагалі унікальна пісня: писалася задовго до війни, не мала жодного стосунку до війни, потім потрапила в нацвідбір на «Євробачення». Потім був топ Apple Music – ще в ті часи, коли в топ було попасти не так просто.Потім виграла нацвідбір, потім виграла «Євробачення». Коротше, чого тільки з цією піснею ще не було… Хочеться, щоб вона ще стала гімном нашої перемоги.

КЛИМЕНКО: Я вже понад 20 років пишу пісні, я і приспів Stefania написав, і в мене є цей скіл – будь-яку енергію спрямовувати в пісні. Добру, агресивну, веселу – будь-яку. Якщо щось трапилося в родині, якщо якесь горе, я можу це горе направити в пісню. Велика радість чи велика подія – можу її теж направити в пісню.

The Village, 2022

Stefania на Євробаченні 2022

Kalush Orchestra виграв с піснею «Стефанія» фінал Євробачення, отримавши 631 бал. Далі музичне відео с виступом гурту на конкурсі.

Подальшу неймовірну популярність пісні автори прокоментували наступним чином:

КЛИМЕНКО: Я радий, просто я не хочу мислити такими категоріями: «Це, мабуть, найбільше, що я придумав». Знаєш, як кажуть: роби добро і кидай його у воду. Так і у творчості: просто твори, твори, твори, не задумуючись про результати.

ПСЮК: А про Stefania – я думав про цю історію… Поняв, коли вся ця двіжуха поступово – це одне. Бо в нас все проходило поступово: створення гурту у 2019 році, тоді ми довго йшли до цього всього. Мабуть, все було б інакше, якби я у 2018-му після одного славнозвісного батлу одразу на наступний день виграв «Євробачення», це б, напевно, дуже зачепило емоційно. А зараз є враження, що відчуття притуплені. Я ніколи не працював у магазині з парфумами, але мені здається, якщо ти працюєш у магазині парфумі, то потім тобі трохи важко насолодитися окремим ароматом.

The Village, 2022

Кліп Stefania Kalush Orchestra

15 травня 2022 гурт представив кліп до пісні «Стефанія», який зняв Максим Ксьонда. Знімальна група працювала над відео в Бородянці, Ірпені, Гостомелі та Бучі. Локаціями стали місця, зруйновані російською армією. Деякі сцени знімали в Києві та Львові. Багато де було ще небезпечно знаходитися, тому колектив супроводжували бійці тероборони.

Режисер пояснив основну ідею кліпа:

У тексті пісні завжди є основа, за яку чіпляєшся, вигадуючи сюжет кліпу. Тут основа – жіноче імʼя Стефанія, це мати Олега.

Також важливу роль відіграє образ Батьківщини-матері.

Тривалий час його застовбила за собою спадкоємиця СРСР Росія. Ми вважаємо, вони не варті цього образу.

Докладніше про зйомки кліпа читайте в статті на forbes.ua.

Цікаві факти про пісню

Наразі потяг Київ — Івано-Франківськ Укрзалізниці офіційно називається в «Стефанія Експрес». У Києві, Калуші та Франківську його зустрічають піснею Stefania.

Stefania FAQ

  • Хто виконує пісню Stefania?

Stefania – це трек українського гурту Kalush Orchestra. Його соліст – Олег Псюк.

  • Хто написав пісню Stefania?

Композицію сторили лідер гурту Kalush Orchestra Олег Псюк та продюсер Ванько Клименко.

  • В якому році пісня «Стефанія» виграла Евробачення?

Гурт Kalush Orchestra тріумфував на конкурсі з цією піснею у 2022 році.

  • Про кого пісня «Стефанія»?

Цю композицію Олег Псюк присвятив своїй матері, яку звуть Стефанія.

Текст пісні Stefania Kalush Orchestra

Приспів:
Стефанія мамо, мамо Стефанія
Розквітає поле, а вона сивіє
Заспівай мені, мамо, колискову
Хочу ще почути твоє рідне слово

Вона мене колисала, дала мені ритм
І, напевне, силу волі не забрати в мене, бо дала вона
Напевне, знала, може, більше і від Соломона
Ломаними дорогами прийду я завжди до тебе
Вона не розбудить, не будить, мене в сильні бурі
Забере в бабулі дві дулі, ніби вони кулі
Дуже добре знала мене, не була обманута
Як була дуже втомлена, гойдала мене в такт

Люлі, люлі, люлі, гой!

Приспів

Я не в пеленах, но ма, но ма, хватить
Як би я не виріс, на виріст за речі платить
Я не мала дитина, вона далі нерви тратить
Я гуляв, шляк би тебе трафив!
Ти все молода, о мамо, на піку
Якщо не ціню опіку на піку слави, мені в тупіку
Забивайте піку, цю піку, я би попік, спік, своєю любов’ю

Люлі, люлі, люлі, гой!

Приспів – 2 рази

Цитати про пісню «Стефанія»

Виступали перед українцями та європейцями, тому можемо сказати точно, «Стефанія» — пісня, яка подобається всім народам. Наспівують її навіть ті, хто не знає українську мову.

@kalush.official

Стефанія — так звати мою маму. Цю пісню присвятив їй і цю пісню ми будемо представляти на Євробаченні. Це щирий і душевний трек, у якому є український етнокод. Європа дуже кайфує від цього стилю.

Олег Псюк

Багато людей сумують за своїми матерями або сприймають Україну як мати, тому ця пісня стала для багатьох близькою.

Олег Псюк

Залишити відповідь

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.