У глибинах української пісенної спадщини відомі твори, що набули статусу справжніх символів національного духу. Одним з таких шедеврів є пісня “Гей, там на горі Січ іде”. Цей марш, пронизаний патріотизмом і силою, народився в бурхливий період становлення української державності і до сьогодні не втрачає своєї актуальності.
Слова і мелодія пісні стали своєрідним гімном українського козацтва, а згодом всіх, хто відстоював незалежність України. Її виконували на полі бою, на народних святах, і під час мирних демонстрацій. “Гей, там на горі Січ іде” – це історія, це символ боротьби за волю.
У цій статті ми здійснимо подорож у минуле, щоб розкрити таємниці народження і життя легендарної пісні. Ми дізнаємося про її авторів, про сенс слів і мелодії, про те, як вона набула такої шаленої популярності і чому досі хвилює серця мільйонів українців.
Історія створення пісні “Гей, там на горі Січ іде”
Пісня виникла на хвилі піднесення українського національного руху в Галичині на початку XX століття. Її поява тісно пов’язана з діяльністю товариств “Січ”, які об’єднували українську молодь навколо ідей самоорганізації та патріотизму.
У 1902 році відбулося перше Січове свято в Коломиї, під час якого було вирішено створити особливий поклик для січовиків. За пропозицією Кирила Трильовського з Кубані надіслали ноти стародавнього запорозького поклику. Саме цей мотив став основою для нової пісні.
Автори пісні “Гей, там на горі Січ іде”
Автором слів і музики пісні традиційно вважається Кирило Трильовський. Однак, деякі дослідники висловлюють припущення про народне походження мелодії. Музикознавець Осип Залеський зазначав, що мелодія не має яскраво вираженого народного характеру, проте її ритміка та форма вірша сприяли швидкому запам’ятовуванню і поширенню пісні серед січовиків.
Існує також версія, що маршовий варіант виконання пісні доповнив Михайло Гайворонський – композитор і диригент оркестру товариства “Січ”.
Про що пісня “Гей, там на горі Січ іде”
Пісня є гімном українського національного руху початку XX століття. Її тексти оспівують єдність, силу і відвагу січовиків, їхню готовність боротися за свободу України. Образи кошового, осавула, четарів та малинового стяга символізують організацію, силу і відданість справі січовиків.
Популярність “Гей, там на горі Січ іде”
Пісня швидко набула популярності серед січовиків і стала невід’ємною частиною їхнього репертуару. Її патріотичний зміст і бадьорий маршовий ритм сприяли поширенню пісні за межами товариств “Січ”. Після Першої світової війни вона стала відомою на всій території України і навіть за її межами.
У радянські часи пісня не заборонялася офіційною владою, однак її виконання часто обмежувалося. Тим не менш, вона продовжувала жити в народі і передавалася з покоління в покоління.
Після проголошення незалежності України пісня “Гей, там на горі Січ іде” пережила друге народження. Вона стала одним із символів української державності і виконується на багатьох патріотичних заходах.
Цікаві факти про пісню “Гей, там на горі Січ іде”
- Пісня увійшла до “Січового співаника”, упорядкованого Кирилом Трильовським у 1921 році.
- Мотив пісні використовувався в саундтреках до кількох радянських фільмів про громадянську війну, зокрема “Щорс”.
- Пісня була популярна серед українців закордоном.
- На мотив пісні Левко Колодуб написав “Український танок N12”.
- Під час Революції Гідності пісня “Гей, там на горі Січ іде” звучала на багатьох мітингах і стала одним із символів боротьби за європейське майбутнє України.
FAQ про пісню “Гей, там на горі Січ іде”
- Чим відома пісня “Гей, там на горі Січ іде”?
Це одна з найвідоміших українських патріотичних пісень, яка стала символом боротьби за незалежність. Вона була створена на початку XX століття і з того часу неодноразово переспівувалася багатьма поколіннями українців.
- Хто автор пісні “Гей, там на горі Січ іде”?
Авторство слів і музики традиційно приписується Кирилу Трильовському, але існують також версії про народне походження мелодії. Деякі дослідники вважають, що до створення маршового варіанту пісні долучився Михайло Гайворонський.
- Чому присвячена пісня “Гей, там на горі Січ іде”?
Пісня оспівує єдність, силу і відвагу українського козацтва. Тексти сповнені символіки, яка відображає прагнення українців до свободи і незалежності. Образи кошового, осавула, четарів та малинового стяга символізують організацію, силу і відданість справі січовиків.
- Коли виникла пісня “Гей, там на горі Січ іде”?
Пісня виникла на початку XX століття, в період активізації українського національного руху. Її поява тісно пов’язана з діяльністю товариств “Січ”, які об’єднували українську молодь навколо ідей самоорганізації та патріотизму.
- Чому пісня “Гей, там на горі Січ іде” стала такою популярною?
Пісня швидко набула популярності завдяки своєму патріотичному змісту, бадьорому маршовому ритму і простоті мелодії. Вона стала невід’ємною частиною репертуару січовиків і швидко поширилася за межами товариств “Січ”.
- Де можна почути пісню “Гей, там на горі Січ іде”?
Пісню “Гей, там на горі Січ іде” виконують багато українських музичних колективів і виконавців. Ви можете знайти її записи на різних музичних платформах, а також на численних відеохостингах.
- Чи є переклади пісні “Гей, там на горі Січ іде” іншими мовами?
Так, існують переклади пісні “Гей, там на горі Січ іде” іншими мовами, зокрема англійською. Однак, оригінал українською мовою вважається найвідомішим і найпопулярнішим.
Пісня “Гей, там на горі Січ іде” є одним із найяскравіших зразків української патріотичної пісенності. Вона відіграла важливу роль у формуванні національної свідомості українців і продовжує надихати нові покоління.
Текст пісні “Гей, там на горі Січ іде”
Оригінал Трильовського
Гей, там на горі Січ іде,
Гей, малиновий стяг несе,
Приспів:
Гей, малиновий, наше славне товариство,
Гей, машерує, раз, два, три.
Гей, на переді кошовий,
Гей, як той орел степовий, Гей, а позаду осавул,
Гей, твердий хлопець, як той мур.
Гей, а по боках четарі,
Гей, то сторожі огневі, Гей, отамане, батьку наш!
Гей, веди, батьку, вперед нас!
Гей, не заллє нас вражий вал,
Гей, бо з нас кождий радикал.
Гей, молод хлопче, позір май,
Гей, та до Січи приставай.
Гей, наша Січа дорога,
Гей, як та мати, всім одна.
Гей, повій, вітре, з синіх гір,
Гей, на прапор наш, на топір.
Гей, повій, вітре, зі степів,
Гей, дай нам силу козаків.
Гей, дай нам силу і відвагу,
Гей, Україні на славу.
Використана література
- Співаник «Стрілецькі пісні» 2005, О. Кузьменко.
- «Січовий співаник» 1921, Кирило Трильовський.
- До 100-річчя заснування галицьких «Січей», Б.Якимович