Назва однієї з найулюбленіших пісень багатьох українців залишається досить незрозумілою, оскільки для людей, далеких від астрономії, слово невідоме. У загальному вжитку «стожари» – слово діалектне.
Як стверджують словники, Стожари, або Плеяди, – назва розсіяного зоряного скупчення в сузір’ї Тельця, яке можна спостерігати навіть неозброєним оком у північній півкулі в зимовий час, а в південній – улітку. В українській культурі сузір’я ще називають Волосожари, Баби-Звізди, Квочка. Це зоряне скупчення й досі вважають жіночим оберегом і пов’язують з іменем бога Волоса (Велеса).
Існує й інше значення слова «стожари» – так називають місце, де стоять снопи сіна, або жердина, що ставиться посеред копиць.
Історія пісні «Стожари»
Пісня написана в 1979 році композитором Павлом Дворським на слова поета Володимира Кудрявцева. Ініціатором її створення і першим виконавцем став відомий український співак Назарій Яремчук.
На той час 25-річний Павло Дворський ще не був одружений і лише мріяв про ту єдину, що стане коханням на все життя. Юнацькі мрії і вилилися в душевну ліричну мелодію. Що ж до слів, то їхній автор – знаний уже поет Володимир Кудрявцев – присвятив їх своїй другій дружині, чарівній італійській красуні Діані, яка була молодшою за нього на сімнадцять років.
Саме з цією жінкою пов’язаний ледь відчутний трагічний присмак пісні. Закоханий В.Кудрявцев перебрався до дружини в Рим, де в них народився син. Згодом поет змушений був повернутися в Україну, щоб забрати матір, однак трагічна загибель чотирирічної внучки та смерть матері стали на перешкоді його повернення до Італії.
Зі співпраці над піснею «Стожари» розпочалася справжня чоловіча дружба між Володимиром Кудрявцевим та Павлом Дворським.
Стожари – Назарій Яремчук
«Стожари» вже більше сорока років співають українці різних поколінь, не забуваючи при цьому першого її виконавця – Назарія Яремчука (1951-1995). Це ім’я тоді звучало на весь Радянський Союз. У співака закохувалися, його іменем називали новонароджених, сподіваючись, що хлопчики будуть такими ж талановитими красенями.
Назарій (його ім’я означає «присвячений Богу») народився четвертою дитиною в родині Яремчуків, коли його татові було вже 64 роки. Рідні гори Карпати, співоча родина стали джерелом пісенного натхнення талановитого тенора, який у складі ансамблю «Смерічка» здобув визнання і любов свого народу. Разом із Софією Ротару, Володимиром Івасюком, Василем Зінкевичем Назарій Яремчук стояв біля джерел становлення української естрадної пісні. У виконанні В.Івасюка та Н. Яремчука світ почув і полюбив «Червону руту» та багато інших славнозвісних пісень.
Дізнавшись про трагічну загибель друга В.Івасюка, Назарій одним із перших приїхав на похорон до Львова, наперекір забороні влади і ризику втратити кар’єру, репутацію, спокій.
«Стожари» та безліч інших пісень у виконанні Назарія Яремчука лунали не лише на великих відомих сценах, а й для ліквідаторів аварії у Чорнобилі, перед солдатами в Афганістані, навіть перед тяжкохворими у відділенні онкології, де перебував сам співак як пацієнт із страшною хворобою.
Його голос, своєрідну манеру співу важко сплутати. Життєрадісний, скромний, із щирою, дещо дитинною посмішкою на вустах Назарій Яремчук сприймався в кожному домі як рідна людина, як добрий знайомий. Недарма поет Микола Сингаївський казав про нього: «Кришталево чиста в мистецтві людина».
У 1987 році Н.Яремчук був удостоєний звання народного артиста України.
Співак назавжди залишився в історії як видатний митець та патріот своєї Батьківщини, а його пісенний шлях продовжують троє його дітей.
Кліп «Стожари»
Далі музичне відео до пісні «Стожари» у виконанні Назарія Яремчука.
Виконавці пісні «Стожари»
Улюблена пісня українців звучить і нині у виконанні відомих і молодих виконавців. Послухаємо, як співали «Стожари» Іван і Соломія Поповичі.
Далі така версія: Яремчук vs Нетахата «Стожари».
Також «Стожари» співала YAROSLAVA.
Цікаві факти
- З нагоди сорокаріччя написання легендарної пісні відбувся великий концертний тур Європою та Україною під назвою «Стожари». Відбулося більше 200 концертів, однойменна пісня звучала в Мадриді, Лісабоні, Парижі, Римі, багатьох інших містах.
- В’ячеслав Дворський – похресник Назарія Яремчука
Текст пісні «Стожари»
Був зорепад і зелен сад,
І ми були у парі.
По тім саду без тебе йду,
Коли горять стожари.
Приспів:
Гей, ви, стожари, мені насняться ваші чари,
Так хочу стріти кохання наяву.
Так чом, стожари, ви знов заходите за хмари,
Коли я з вами і мрію, і живу.
Як маків цвіт в полях горить, –
Так зорі квітнуть ясно.
Впаде зоря і вмить згора,
Моя ж любов не згасне.
Зірки горять, а де ж зоря,
Що долею озветься?
Я кличу знов свою любов,
Вона навіки в серці.